30.11.2020

Kulturní přehled

Naše tipy pro Váš volný čas

Divadelní festival Gasparáda oživí centrum Kolína

Divadelní festival Gasparáda konaný k poctě „největšího z pierotů“ J. G. Deburaua se uskuteční v Kolíně v pátek a v sobotu 4. a 5. září 2020 v historických kulisách Karlova náměstí. Událost pořádá město Kolín a vstup je zdarma. Na koho se mohou diváci těšit? V pátek dopoledne zahájí festival soubor MIMo.s.  pohádkou pro děti ze škol a školek. Mezinárodní soubor Teatr Novogo Fronta letos uvede svůj „Kolaps“. Publikum se může jako obvykle těšit na fyzické divadlo se symbolickým obsahem a prvky grotesky. Opakovaně se do Kolína vrací i Adam Halaš z Katedry nonverbálního divadla HAMU, který i letos bude uvádět novou pestrou show krátkých skečů a výstupů, kterou pro kolínský festival připravili studenti i pedagogové HAMU.

Třetí významnou stálicí v programu Gasparády je oceňovaný mim a tanečník Radim Vizváry. Na Karlově náměstí se tentokrát představí spolu se souborem Losers Cirque Company a dobrodružným příběhem „Mimjové“.  Dalším z vrcholů se jistě stane závěrečné představení přehlídky nazvané Exp(o)edice. Artistům V.O.S.A. THEATRE, o kterých se říká, že dokážou vytvořit z ulice jedno velké jeviště, pomohou vytvořit unikátní atmosféru i nevídané divadelní divnostroje a živá muzika.

Provokativní roztomilost slibuje představení „Koťátko zkázy“ od stejnojmenného dua zdatných akrobatů a mimů. Na Gasparádě uvidíme i jejich druhou autorskou inscenaci „101 věcí, co jste chtěli udělat, ale báli jste se“.

Trio Holektiv otevře publiku poetické okénko do dějin aviatiky. Tanec, divadlo a nový cirkus se potkají v představení „Letkyně“. Tři odhodlané holky sestrojí své letadlo a vy jistě uvěříte, že vzlétne!

Bratři v tricku nabídnou rodinnou pohádkovou show „Hra o trůn“, která hravou formou míří přímo na mísu ožehavého tématu a nejen žonglováním záchodovými prkýnky, papíry a štětkami přibližuje nejmenším divákům místo, kam i císař pán chodí sám.

Teatro Piccolino nabídne dvě představení inspirovaná cirkusem. „Pan Bonobo“ i „Neviditelný cirkus“ jsou určeny dětem a obsahují pantomimu, vtip, fantazii i nebezpečné ekvilibristické kousky.

Zcela mimo ostatní kategorie je sice jen čtvrthodinové, ale zážitkově intenzivní světelné představení skupiny Ilusias. Jejich triková taneční show s UV efekty je inspirovaná iluzionisty a černým divadlem a odehraje se na setmělém kolínském náměstí.

Více o festivalu na : https://www.facebook.com/events/247820499816570/