24.11.2020

Kulturní přehled

Naše tipy pro Váš volný čas

Herecká asociace zveřejnila nominace na Cenu Thálie 2020

Ceny Thálie uděluje Herecká asociace, která je od svého založení nezávislou profesní a odborovou organizací výkonných divadelních umělců s působností na území České republiky.
Nominace činohra – ženy
Tereza Groszmannová – Mirandolína, Mirandolína, Národní divadlo Brno
Jitka Hlaváčová – Kostelnička, Její pastorkyňa, Slovácké divadlo U.Hradiště
Petra Kocmanová – Emyli, Kočka v Oreganu, Komorní scéna Aréna Ostrava
Nominace činohra – muži
Jakub Albrecht – Frantík, Bezruký Frantík, Divadlo pod Palmovkou Praha
Jan Fišar – Dr. Vilém Rieger, Odcházení, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
Petr Štěpán – Satan, Ztracený ráj, Městské divadlo Brno
CELOŽIVOTNÍ MISTROVSTVÍ: ČINOHRA – Josef Abrham, Hana Bauerová

Nominace opera – ženy
Jana Sibera – Violetta Valéry, Slezské divadlo Opava
Jana Šrejma Kačírková – z Julietta, Tři fragmenty z Juliette, Národní divadlo Brno
Kristýna Vylíčilová – Míkal, Saul, hudební divadlo Znojmo
Nominace opera – muži
Pavel Klečka – Giorgio Germont, La traviata , Slezské divadlo Opava
Richard Samek – Princ, Rusalka, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Slezské divadlo Opava
CELOŽIVOTNÍ MISTROVSTVÍ: MUZIKÁL – Hana Talpová

Nominace muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry – ženy
Markéta Sedláčková –Donna, Mamma Mia!, Městské divadlo Brno
Erika Stárková – Dívka, Lazarus, Městská divadla pražská (Komedie) Praha
Michaela Štiková Gemrotová – Alžběta-Sisi se, Elisabeth, Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Nominace muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry – muži
Pavel Režný – Smrt, , Elisabeth, Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Tomáš Savka – Jamie Wellerstein, Pět let zpět,, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
Tomáš Šulaj – Billy Flynn, Chicago, Slovácké divadlo Uherské Hradiště

CELOŽIVOTNÍ MISTROVSTVÍ – opereta a jiné hudebnědramatické žánry Jan Malík

Nominace balet, tanec, pohybové divadlo – ženy
Irina Burduja – Olga, Oněgin, Národní divadlo Praha
Frederika Kvačáková – Frida, Frida, Severočeské divadlo Ústí nad Labem
Alina Nanu –Taťána, Oněgin, Národní divadlo Praha
Nominace balet, tanec, pohybové divadlo – muži
Michal Heriban – sólo, Panoptikum, Lenka Vagnerová & Company Praha
Patrik Holeček – Oněgin, Oněgin, Národní divadlo Praha
Ondřej Vinklát- Josef K., Kafka: Proces, Národní divadlo Praha
CELOŽIVOTNÍ MISTROVSTVÍ balet, tanec, pohybové divadlo – Aneta Voleská

Nominace alternativní divadlo
Jakub Gottwald – perfomer, Ur-fascism, STK Theatre Concept a Krajinou přílivu PrahaUr-fascism
Jiří Kniha – několik postav, Jenom matky vědí, o čem ten život je, A studio Rubín Praha
Nela H. Kornetová –perfomer, Tumor: karcinogenní romance, T.I.T.S. / A studio Rubín Praha
Michal Kraus – Werther, Utrpení mladého Werthera, Horácké divadlo Jihlava
Petr Vančura – performer, Putinovi agenti, Temporary Collective / Jatka 78 Praha

Nominace loutkové divadlo
Petr Borovský – herecký výkon. Jenovéfa, Divadlo Alfa Plzeň
Dora Bouzková – herecký výkon, Nedopečený koláček, Loutky bez hranic Praha
Ondřej Nosálek – Zátopek, Zá-to-pek, Minor Praha
Karel Růžička – Haryk, Fuj je to!, Divadlo loutek Ostrava
Johana Schmidtmajerová – Dana Zátopková, Zá-to-pek, Minor Praha

Letošní harmonogram vyhlašování Cen Thálie
2.11.202o – vyhlášení nominací
9. – 13.11.2020 – Osobní předání Ceny Thálie celoživotním a mimořádným laureátům.
10.11. 2020 – Za účasti státní notářky otevírání speciálních obálek s hlasy, sčítání hlasů a potvrzení vítězů v jednotlivých kategoriích.
14.11. 2020 – Od 20.00 hodin komorní předání Cen Thálie v on-line prostoru prostřednictví streamu.
15.11.2020 – Od 17 hodin odvysílá ČRo Dvojka v přímém přenosu pořad Ohlasy Cen Thálie.
6. – 13.12.2020 – ČT ART, vždy cca od 20.10 8×8 – aneb osm malých dokumentů – medailonků – o oceněných Cenou Thálie
Zdroj: H.A.