Kulturní přehled

Naše tipy pro Váš volný čas

Nová mapa zobrazuje sochy a další objekty drobné architektury v Brně

Zmapovat historické i moderní sochy a další objekty drobné architektury si dali za cíl pracovníci Odboru kultury a oddělení GIS Odboru městské informatiky Magistrátu města Brna, kteří stojí za novými webovými stránkami Sochařské Brno (www.socharske.brno.cz ). Název je inspirován stejnojmennou knihou Sochařské Brno 1989–2019, kterou loni vydala Masarykova univerzita. V mapě je možné objekty filtrovat podle typu, městských částí či autora. Lze najít i určitou oblast památkové rezervace, památkově chráněnou sochu nebo si některá díla prohlédnout ve 3D. Web nabízí také informace pro umělce, kteří  zde získají informace o sochařských soutěžích a jak se do nich přihlásit. Zájemci zde najdou zadávací podmínky či složení hodnoticí komise

„Aktuálně eviduje GISová mapa na webu okolo 700 objektů zhruba od 18. století až po současnost, kde jsou zahrnuty i realizace v rámci projektu Sochy pro Brno. Pokud by lidé náhodou narazili na objekt, který není v mapě zahrnut, ať se neváhají ozvat a pracovníci Odboru kultury jej do registru zařadí,“ vyzval radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Sochařské realizace vznikají v Brně také v rámci projektu Sochy pro Brno. Podnět k jejich vytvoření dává odborná veřejnost, instituce nebo politická reprezentace s cílem připomenout význačné osobnosti, dějinné události a významná výročí. Do budoucna jsou schváleny tyto realizace:

Marie Restituta Kafková, park Marie Restituty v Husovicích

Gregor Johann Mendel, Mendlovo náměstí

Eliška Rejčka, Mendlovo náměstí

Kurt Friedrich Gödel, Pekařská ulice

Jan Gajdoš, park Slovanské náměstí

Fridrich Wannieck, areál Vaňkovka

Bohuslav Fuchs, nároží České a Veselé ulice

Po stávajících realizacích projektu Sochy pro Brno je možné se online projít na www.brno.cz/socharske-stezky . Do budoucna se chystají ještě další online stezky.

Mimo tento projekt vznikl v Brně například památník 1., 2. a 3. odboje na Rooseveltově ulici, multifunkční hodinový stroj na náměstí Svobody, socha Spravedlnosti či jezdecká socha na Moravském náměstí.

Zdroj: Brno

Ilustrační foto