Kulturní přehled

Naše tipy pro Váš volný čas

Jihočeský kraj chce v oblasti Českobudějovických rybníků postavit pozorovatelnu ptactva

Rozhledna má být jednoduchým objektem dřevěné konstrukce, která bude složená z nahrubo opracovaných kmenů, větví a prken. Pro veřejnost bude přístupná po dřevěných lávkách usazených na kůlech v zemi. Bude mít tvar trojbokého jehlanu se základnami o délce 7,5 a výškou 9,3 metru.  Možnost sledovat vodní ptactvo v jeho přirozeném prostředí bez narušení jejich životních cyklů. To je hlavní důvod pro vybudování pozorovatelny v Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky. Vyhlášení veřejné zakázky na tuto stavbu schválila rada kraje ve čtvrtek 3. prosince. „Předpokládáme, že by práce mohli začít v únoru a dokončení je plánováno na říjen roku 2021. Celkové investiční náklady činí zhruba 2,5 milionu korun,“ řekl náměstek hejtmana pro veřejné zakázky Pavel Klíma.

„Českobudějovické rybníky se nacházejí nedaleko dvou nejlidnatějších městských sídlišť Máj a Vltava a patří mezi oblíbenou návštěvnickou lokalitu. Krajina je zde specifická svojí bohatou faunou i florou a zarostlé mokřady, vodní plochy a strouhy poskytují útočiště vzácným druhům ptactva. Věřím, že milovníci přírody uvítají možnost sledovat je v jejich přirozeném prostředí i poslouchat jejich zpěv a pozorovatelna najde své využití,“ uvedl náměstek hejtmana pro veřejné zakázky.

Pozorovatelna má představovat jeden z prvků nové návštěvnické infrastruktury, která má vyrůst právě v oblasti Českobudějovických rybníků. Více informací o Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky: http://www.birdarea.com/czech-republic/special-protection-areas/ceskobudejovicke-rybniky/cz.php

Zdroj:Jč.K